Nasi partnerzy

 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czy wiesz, że...?

4 miesiące będziesz miał na podjęcie decyzji w sprawie przyszłości Twojej składki emerytalnej.


Serwis Ministerstwa Finansów o reformie emerytalnej - najczęściej zadawane pytania

  Reforma emerytalna

  Reforma emerytalna

  Szanowni Państwo,

  Wiceminister finansów Izabela Leszczyna od wielu miesięcy toczy się debata publiczna na temat zmian w systemie emerytalnym. Bezpieczeństwo i wysokość naszej przyszłej emerytury to temat ważny dla każdego z nas. Z myślą o tych z Państwa, którzy szukają odpowiedzi na pytania o system emerytalny, o ZUS i OFE, z myślą o tych, którzy szukają raczej informacji, niż opinii, rozpoczęliśmy pracę nad stroną internetową, na której umieścimy kluczowe informacje na temat planowanych zmian w systemie emerytalnym, zmian, o które najczęściej pytają nas internauci w mailach, dziennikarze w wywiadach, ale też znajomi,  przyjaciele i rodzina. Bo system emerytalny jest ważny dla każdego z nas, bo każdy z nas jest lub będzie emerytem.

  Za nami szereg debat, dyskusji, wiele emocjonalnych wystąpień zwolenników i przeciwników kapitałowej części w publicznym i obowiązkowym systemie emerytalnym.

  Informowanie o planowanych zmianach rozpoczęliśmy już w czerwcu, publikując Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego.

  6 września Rada Ministrów przyjęła rekomendacje dotyczące zmian w systemie emerytalnym, które zostały przekazane do Sejmu wraz z informacją o skutkach obowiązywania ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym z 2011 r. Jednocześnie trwały konsultacje społeczne i międzyresortowe nad projektem ustawy. 

  Ustawę wprowadzającą zmiany w systemie emerytalnym, m.in. w działaniu otwartych funduszy emerytalnych, posłowie uchwalili 6 grudnia 2013 r. Senat nie zgłosił do niej żadnych poprawek i 27 grudnia 2013 r.  ustawa została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zapowiedział jednocześnie, że po jej opublikowaniu – aby ostatecznie rozstrzygnąć wątpliwości natury konstytucyjnej – zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.

  Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014. macie Państwo czas na podjęcie decyzji, gdzie będzie trafiać Wasza składka emerytalna. Osoby, które chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie w ZUS. Osoby, które chcą aby cała ich składka trafiała do ZUS, nie muszą składać oświadczenia (więcej na ten temat).

  Mam nadzieję, że nasza strona pozwoli na wyjaśnienie wielu trudnych zagadnień i przyniesie odpowiedź na wiele nurtujących Państwo pytań przy podejmowaniu decyzji: ZUS czy OFE. Wierzę też, że będzie pomocna w podjęciu przez Państwa dobrej decyzji dotyczącej przyszłej składki emerytalnej.


  Izabela Leszczyna
  Pełnomocnik Rządu ds. Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych

© Copyrights Ministerstwo Finansów 2011 - 2017 Przejdź do góry