Przewodnik po Portalu Podatkowym

  Przewodnik po Portalu Podatkowym

  Na Portalu Podatkowym (portalpodatkowy.mf.gov.pl) znajdują się:

  • e-Deklaracje - deklaracje, które można przesłać drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje, najnowsza wersja wtyczki (plugin), która jest niezbędna do składania deklaracji, a także informacje dla użytkownika dotyczące wypełnienia i wysłania formularzy podatkowych przez Internet oraz numery telefonów do Infolinii i Pomocy dla Portalu Podatkowego.

   W e-Deklaracjach znajdują się również:
   • Aktualności - informacje na temat aktualizacji wzorów deklaracji podatkowych, o nowych certyfikatach SSL oraz informacje o działaniu systemu e-Deklaracje.
   • Formularze - formularze interaktywne dla dokumentów składanych drogą elektroniczną oraz zestaw informacji na temat aplikacji niezbędnych do ich prawidłowego wysyłania. Na stronie znajdują się formularze PIT, CIT, VAT, Inne oraz UPO.
   • Instrukcje - instrukcje niezbędne do obsługi formularzy interaktywnych i aplikacji e-Deklaracje Desktop oraz związane ze zwrotem podatku od wartości dodanej VAT-REF, a także odnośnik do instrukcji archiwalnych.
   • Pytania i odpowiedzi - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące składania zeznań drogą elektroniczną.
   • Do pobrania - wtyczka, niezbędna przy składaniu dokumentów bezpośrednio z formularzy interaktywnych, aplikacja e-Deklaracje Desktop umożliwiająca złożenie formularzy elektronicznych bez podpisu kwalifikowanego, program Adobe Reader, niezbędny przy korzystaniu z formularzy interaktywnych oraz aplikacji e-Deklaracje Desktop, specyfikacje Wejścia-Wyjścia oraz informacje na temat certyfikatu serwera systemu e-Deklaracje.
   • Struktury dokumentów XML - struktury dokumentów XML można pobrać klikając w nazwę konkretnej struktury, wyświetlając jej kod w formacie XSD na ekranie. Struktury pogrupowane są w tabeli według podatków ze wskazaniem okresu oraz formularzy, które mogą być uwierzytelniane w ePUAP.
   • Dla płatników - informacje i broszury przydatne i ważne dla płatników rozliczających się drogą elektroniczną oraz informacje o najnowszych rozwiązaniach technologicznych wdrażanych w programie e-Podatki.
   • Multimedia - filmy instruktażowe i odnośniki do portali społecznościowych.
   • Statystyka - dane dotyczące liczby dokumentów oraz dynamiki składania deklaracji drogą elektroniczną, począwszy od 2008 r.
   • Infolinia i Pomoc dla Portalu Podatkowego, w tym systemu e-Deklaracje - numery telefonów i adresy e-mail do Infolinii Portalu Podatkowego, Pomocy Technicznej oraz pomocy w sprawie podpisu elektronicznego.
  • Formularze do druku - zawiera deklaracje, które można wydrukować, wypełnić i w wersji papierowej złożyć do właściwego organu podatkowego.
  • Personalizuj stronę - strona umożliwia dostosowanie treści do indywidualnych preferencji użytkownika. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań w kreatorze personalizacji, a portal wskaże treści zgodne z dokonanym wyborem i dostosuje w tym celu zawartość informacyjną stron.
  • Informacje ważne z punktu widzenia użytkownika, który spersonalizował stronę są wyróżnione w bocznym menu nawigacji za pomocą ikony personalizacji. Podczas personalizacji istnieje możliwość jej przerwania przy użyciu przycisku Przerwij personalizację.
  • Niezbędnik podatnika - zawiera informacje podzielone według rodzajów podatków i inne zagadnienia z nimi związane.
  • Przewodniki - zawierają przydatne informacje podzielone na szczegółowe zagadnienia związane z funkcjonującym systemem podatkowym oraz zasadami i trybem rozliczania podatków: dochodowego od osób fizycznych, od towarów i usług oraz czynności cywilnoprawnych. Przewodniki są również dostępne w formie do pobrania (plik PDF) oraz do wydruku.
  • Wyszukiwarki - umożliwiają wyszukiwanie organizacji pożytku publicznego w Rejestrze Organizacji Pożytku Publicznego, przeszukiwanie interpretacji ogólnych i indywidualnych organów podatkowych oraz uzyskanie potwierdzenia aktywności numeru VAT dla wskazanego podmiotu.
  • Komunikaty - informacje z zakresu działalności Ministerstwa Finansów. Istnieje możliwość wyszukiwania komunikatów ze wskazanego przedziału czasowego.
  • Ważne terminy - strona zawiera kalendarz z zaznaczonymi datami, ważnymi z punktu widzenia obowiązków podatkowych podatnika i płatnika.
  • Kalkulatory - pomagają uzyskać lub potwierdzić dane niezbędne do prawidłowych rozliczeń obowiązków podatkowych. Kalkulatory dokonują wyliczeń na podstawie wprowadzonych danych, przy uwzględnieniu zasad obowiązujących przepisów prawa.
  • Baza wiedzy - zawiera poklasyfikowane na obszary tematyczne akty prawne, takie jak ustawy czy rozporządzenia. Dodatkowo znajdują się tam formularze, broszury, umowy międzynarodowe, protokoły, instrukcje, pisma, komunikaty czy obwieszczenia. Każdy z prezentowanych dokumentów może zawierać linki do dokumentów powiązanych. Do przeglądania większości z nich niezbędny jest bezpłatny program Adobe Reader.
  • Adresy izb i urzędów - wyszukiwarka w łatwy i szybki sposób pomaga określić adres i położenie jednostki organizacyjnej administracji podatkowej lub celnej. W pierwszej kolejności należy wybrać rodzaj jednostki organizacyjnej – w odpowiedzi pojawi się wykaz wszystkich jednostek danego typu. Obszar wyników można zawęzić do określonego podziału terytorialnego kraju.

  Informacje na temat zawartości górnego menu strony Portalu Podatkowego znajdują się pod adresem: Przewodnik po finanse.mf.gov.pl

© Copyrights Ministerstwo Finansów 2011 - 2017 Przejdź do góry